O rejonie

Ekstremalna Droga Krzyżowa powstała z inicjatywy ks. Jacka Stryczka i duszpasterstwa MSR w 2009 r.  Z roku na rok idea EDK rozprzestrzeniała się po całej Polsce i poza jej granicami.

 W 2016 r. z inicjatywy s. Mirony Turzyńskiej franciszkanki z Orlika – idea EDK dotarła na tereny diecezji pelplińskiej. Pierwszy rejon powstał w Dziemianach, który w ciągu kilku lat stał się jednym z najliczniejszych w Polsce (np. w 2019 r. w dziemiańskiej EDK wzięło udział ponad 2200 uczestników). 

Sztab EDK DzeimainyObecnie do sztabu rejonu należą: S. Mirona Turzyńska, Joanna Stachowicz, Katarzyna Czarnowska, Marcin Żywicki, Miłosz Szefler i Jakub Żywiec.   Sztab przeszedł odpowiednie szkolenia i od lat z powodzeniem przeprowadza kolejne edycje EDK. Przez pierwsze lata sztab był wspierany przez Siostry Franciszkanki z Orlika.

W tym wielkim wyzwaniu wspierają nas: strażacy OSP z gminy Dziemiany i Wiele, UG i OK Dziemiany, NW Błękitni Dziemiany,  parafie: Dziemiany i Wiele, różne instytucje i wolontariusze.  

4. Dlaczego się angażujemy?

 

Bo EDK działa i odpowiada na podstawowy problem wielu ludzi, którzy nie są zadowoleni z tego, jak wygląda ich życie. Jednak boją się zmiany – nie chcą utracić tego, co mają. Jednak, gdy przekroczą choć jeden raz przekroczą swoje słabości w czasie EDK, to są w stanie uwierzyć że, mogą zmienić także swoje życie. Wielu uczestników potwierdza, że przeżywa cenne chwile spotkania z Bogiem.